XI Konferencja Terenowa PSTK

„Nie tylko poznańska pyra – osobliwości kulinarne Poznania od św. Marcina do Michelina”

16 marca 2024 r. (sobota)

XI Konferencja terenowa naszego Stowarzyszenia, tym razem w Poznaniu, właśnie za nami. Wiele niesamowitych smaków, opowieści i spotkań wzbogaciło ten dzień.
Poznańska Śródka – niezwykły i piękny po rewitalizacji „fyrtel” miasta – była miejscem, w którym zaczynaliśmy i kończyliśmy oficjalną część naszej konferencji. Rano zjedliśmy fantastyczne regionalne śniadanko w restauracji Hyćka i odbyliśmy trzy niezwykle ciekawe spotkania: z Przemysławem Tecławem, Alicją i Marcinem Sadowskimi oraz Lilianą Kubiak.
Wieczorem za to byliśmy na Śródce w pubie TAM GDZIE ZAWSZE na Śródce. Mieliśmy okazję zdegustować kilka piw z browaru kraftowego z Rumianka: Browar Za Miastem oraz posłuchać ciekawej prelekcji Sławomira Szwedziaka na temat piwa i piwowarstwa. Bardzo polecamy Śródkę na kulinarne wizyty!

Kulinarnymi symbolami Poznania są dla większości turystów niewątpliwie Rogale Świętomarcińskie oraz pyry, czyli ziemniaki. Nie mogło ich więc zabraknąć na naszej konferencji.
Wizyta w Rogalowym Muzeum Poznania dostarczyła uczestnikom nie tylko wiedzy, ale też wielu emocji i śmiechu – pokaz rogalowy był tu jak zawsze na najwyższym poziomie. Zwieńczyło go krótkie spotkanie z właścicielami obiektu: Szymonem Walterem i Tomaszem Wawrzyniakiem oraz degustacja rogali. O rogalach mówiliśmy też później podczas historycznego spaceru po mieście.
Pyra poznańska pojawiła się za to na naszych stołach w postaci tradycyjnych, przepysznie przygotowanych, pyr z gzikiem oraz szarych klusek z kapustą, gdy odwiedziliśmy Pyra bar Poznań. O koncepcie miejsca opowiedział nam jeden z szefów lokalu: Witold Jędrzejak. Lokal pełen gości w sobotnie popołudnie potwierdza zamiłowanie poznaniaków i turystów do dań ziemniaczanych.
Ziemniaki na poznańskich stołach silnie związane są z tradycją kultury Bambrów, o której opowiedzieliśmy sobie także podczas spaceru. Uczestnicy konferencji zgodnie przyznali, że rogal i pyra słusznie na miano poznańskich symboli zasługują!

Nie wyobrażamy sobie podróży kulinarnych bez słodyczy, dlatego na naszej trasie po Poznaniu nie mogło zabraknąć również słodkiego akcentu. Oprócz babki wielkanocnej i rogali smakowaliśmy też brzdąca poznańskiego i monodeserów.
Brzdąc poznański to jedna ze specjalności Kawiarnia Kociak – legendy Poznania. Do słynnego Kociaka zajrzeliśmy na chwilę podczas naszego spaceru, by poczuć to jego słynne genius locci w tłumnie zapełnionym poznaniakami i turystami lokalu i by spotkać się z jego szefem Adrianem Mieszałą. Adrian, jak zawsze z pasją i miłością do tego, co robi, pokazał nam miejsce, które udało się z sukcesem przywrócić rok temu Poznaniowi.
Monodesery to z kolei fenomenalne w smaku małe dzieła sztuki przygotowywane przez mistrza Michała Doroszkiewicza w OVO Pracownia. Znajdziecie ją niedaleko Starego Rynku. Desery i pyszna kawa, okraszone opowieścią ich autora, sprawiły, że miejsce na długo pozostanie w pamięci gości naszej konferencji.

Spacer kulturoznawczy w temacie kulinariów po Poznaniu mógłby trwać wiele godzin, a i tak zaledwie zasygnalizowałoby się niezwykle ważne i ciekawe tematy. Podczas wędrówki z gośćmi konferencji do wielu z nich nawiązaliśmy. Inne odłożyliśmy w czasie i wrócimy do nich przy kolejnej okazji.
Tym razem, podczas spaceru po Starym Mieście i Śródmieściu pojawiły się opowieści o:
– poznańskich koziołkach,
– kuchni bamberskiej,
– dawnych kawiarniach i winiarniach miasta na Starym Rynku i przy Placu Wolności,
– powstającym food hallu Restaurant Market przy ul. Podgórnej
– Starym Browarze – dawnym browarze Huggerów,
– restauracjach rekomendowanych w przewodniku Michelin,
– Poznańskim Muzeum Pyry,
– krówkach Feliksa Pomorskiego,
– fabryce wódek i likierów Hartwig-Kantorowicz,
– oraz czarownicy i piwie z Chwaliszewa.
Koordynatorem spaceru i głównym przewodnikiem trasy była Karolina Buczkowska-Gołąbek, ale w opowieści o wybranych miejscach zaangażowali się także pozostali członkowie PSTK i uczestnicy konferencji, w tym: Iwona Kaproń-Charzyńska, Olga Smoleńska, Agnieszka Kossakowska, Marta Sidorkiewicz, Paulina Stachowska, Agnieszka Brenk, Maciej Szafran, Michał Masternak oraz Przemysław Charzyński.
Jeśli ktoś interesuje się historią poznańskiej gastronomii i kulinariów, już teraz zapraszamy na spotkanie z nimi w ramach kolejnych Europejskich Dni Dziedzictwa we wrześniu. Podczas jednego z wrześniowych weekendów (7-8.09, 14-15.09) zaprosimy Was na wydarzenie w ramach ogólnopolskiego hasła „Szlaki. Sieci. Połączenia”. A może spotkamy się nie tylko w Poznaniu… Szczegóły już wkrótce!

A czym zwieńczyć pełen atrakcji, świetny dzień? Równie fantastyczną kolacją! W Poznaniu dobrych restauracji nie brakuje, a od zeszłego roku są w mieście także lokale wyróżnione w przewodniku Michelin. Na konferencyjną kolację wybraliśmy dwa takie miejsca: część gości konferencji wybrała się do „gwiazdkowej” restauracji MUGA, a część do TU.REsTAURANT, wyróżnionej oznaczeniem Bib Gourmand.
Każdy z lokali jest inny, serwuje inne dania (pierwszy oferuje menu degustacyjne, drugi menu z karty), inaczej je podaje, kreuje też inne przeżycia. Oba miejsca zdecydowanie zasługują na przyznane wyróżnienie i na wizytę!