VIII Konferencja Terenowa „Szlakami wina, miodu i lubuskiego produktu regionalnego” 26-28 sierpnia 2022 r.

(Trasa: Lubiechnia Wielka – Trzebule – Zabór – Wojnowo – rzeki Odra i Obra – Leniwka – Witnica – Sulęcin – Dereniówka) 

 

PROGRAM (trasa autorska PSTK) 

 „DZIEŃ WINA I WODY” oraz  „DZIEŃ PIWA, SERÓW KOZICH, DZIKICH ROŚLIN I MIODU” 

Gospodarstwo Rolno-Agroturystyczne „Dereniówka” Grażyny Dereń w Lubiechni Wielkiej k. Rzepina: 

– warsztaty kulinarne z właścicielką obiektu – członkinią PSTK 

– Walne Zebranie PSTK  

– debata ekspercka i spotkanie z przedstawicielem Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego 

– kolacja integracyjna z wybranymi produktami z ministerialnej listy produktów tradycyjnych 

– degustacja wyrobów tynkturowych autorstwa członków PSTK. 

Winnica pod Wieżą w Trzebulach k. Krosna Odrzańskiego (2ha) – spotkanie z właścicielami, zwiedzanie winnicy, przyjrzenie się produkcji, degustacja kilku win oraz produktów regionalnych, możliwość zakupu wina.  

Winnica Samorządowa (33ha) i Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze – spotkanie z przedstawicielem instytucji, zwiedzenie ekspozycji poświęconej historii oraz obecnej uprawie winorośli i produkcji wina w regionie, objazd po winnicy. 

Obiad w Rybackiej Chacie w Wojnowie, której dania są efektem „racjonalnej gospodarki, połączonej z kultywowaniem tradycji rybackich lubuskich ryb słodkowodnych” oraz krótkie spotkanie z właścicielami lokalu i gospodarstwa rybackiego Fisch-Net; możliwość zakupu ryb wędzonych i innych rybnych produktów. 

Rejs galarami o zachodzie słońca po Odrze i Obrzycy, połączony z opowieścią przewodnicką, degustacją lokalnych win i produktów oraz zwiedzaniem winnic z perspektywy łodzi (m.in. winnicy w Górzykowie). 

Kolacja regionalna w Winiarni-Restauracji „Leniwka” w Świebodzinie, zlokalizowanej w starym młynie.  

Zwiedzanie z przewodnikiem Lubuskiego Muzeum Browarnictwa oraz Browaru w Witnicy, możliwość zakupu piwa w sklepie firmowym. 

Spotkanie z właścicielką „Przystanku Czarna Koza” Gospodarstwa Rolnego „Ogrody Smaków” w Mosinie – zapoznanie z produkcją serów kozich i możliwość ich zakupu oraz warsztaty „gotowania intuicyjnego z natury” – przygotowanie lunchu w postaci leśno-łąkowej sałatki z serami kozimi. 

Wizyta w Gospodarstwie Pszczelarskim Dutkowiak w Sulęcinie – największej pasiece zawodowej w zachodniej Polsce (1800 rodzin pszczelich) – spotkanie z właścicielami, zwiedzanie pasieki, przyjrzenie się produkcji miodu, degustacja, możliwość zakupu miodu.

 

Relacja na blogu  

 

VII Konferencja Terenowa „Bydgoski Szlak Kulinarny” 26 luty 2022 r.

(Trasa: Bydgoszcz) 

 

PROGRAM  

Makieta Miasta (amfiteatr, ul. Grodzka 7) – krótkie wprowadzenie historyczne na temat Bydgoszczy.  

Barka Lemara – Muzeum Legend Szyperskich, oddział Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy (ul. Spichlerna 1): 

– rozpoczęcie konferencji 

– degustacja regionalnych przysmaków (chleb z ziemniakami, powidła strzeleckie, ser ślesiński i szneka z glancem, kawa i herbata)  

– spotkanie z bydgoskimi szyprami 

– zwiedzanie barki i kuchni szyperskiej (przewodnicy: Adam Gajewski – kurator sekcji Dziedzictwa Lokalnego oraz Jerzy Ratz – kapitan Barki Lemara). 

Zwiedzanie wystawy pt. „Przepis na Bydgoszcz. Kulinarne tradycje miasta i regionu” w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Oprowadzanie kuratorskie poprowadziła Anna Kornelia Jędrzejewska, kustosz Pracowni Etnografii MOB, członkini PSTK. 

Spacer degustacyjny z przewodnikiem obejmujący następujące punkty Bydgoskiego Szlaku Kulinarnego: 

– degustacja w restauracji „Port 13” (śledź na ziemniaku) 

– degustacja w „Kraftodajni” (piwo, podpiwek) 

– degustacja w restauracji „Apteka” (pierogi z gęsiną) 

– degustacja w Cukierni „Sowa” (rogal bydgoski) 

– degustacja w „Bromberg Kaffe” (kawa) z opowieścią właściciela o paleniu kawy. 

Debata branżowa, zebranie PSTK oraz kolacja w Restauracji „Warzelnia” na Wyspie Młyńskiej. 

 

Relacja na blogu

 

VI Konferencja Terenowa „Kaszëbskô Szwajcariô – kulinarnie, smacznie, folkowo – specyfika kuchni kaszubskiej” 27-29 sierpnia 2021 r.

(Trasa: Lipusz – Kaliska Kościerskie – Pierszczewo – Chmielno – Kożyczkowo – Łapalice – Kartuzy – Ręboszewo – Kamienica Szlachecka – Kościerzyna – Węglikowice) 

 

PROGRAM (trasa autorska PSTK) 

Zagroda Kaszubska w Lipuszu – spotkanie z p. Karolą Bober – specjalistką od wypieku chlebów na bazie 150-letnich receptur, posiadaczką bogatej kolekcji form piekarskich i innych kulinarnych skarbów etnograficznych; degustacja chleba wraz z drobnym poczęstunkiem, spacer do okolicznego młyna wodnego; debata ekspercka cz. I. 

Obiad regionalny w Kościerskiej Hucie / Kaliskach Kościerskich, a po nim spotkanie z p. Haliną Rogińską z Kaszubskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego „Kościerska Chata” i autorką szlaku kulinarnego Szlakiem Kaszubskiej Żurawiny – debata ekspercka cz. II oraz wyprawa na bagna w poszukiwaniu żurawiny, zakupu produktów z żurawiny (produkt regionalny: Żurawina z Kaszub ucierana na surowo). 

Kolacja regionalna przygotowana przez gospodynię obiektu Agroturystyka „Pod Ptasią Górą” w Pierszczewie oraz wieczór kaszubski u gospodarzy obiektu – spotkanie z kaszubskim folklorem, językiem, śpiewem, tańcami, tabaką…; podczas spotkania z gospodarzami debata ekspercka cz. III na temat rozwoju turystyki kulinarnej na Kaszubach. 

Chmielno – Pracownia Ceramiki Kaszubskiej rodziny Neclów oraz udział w warsztatach garncarskich. 

Kożyczkowo – obiad regionalny oraz spotkanie z producentką truskawki kaszubskiej z unijnym certyfikatem Chronione Oznaczenie Geograficzne (znanej jako kaszëbskô malëna) z Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek i jednocześnie Królową Truskawki Kaszubskiej 2021 p. Anną Król; debata ekspercka IV. 

Łapalice – spotkanie z kaszubskim mistrzem nalewkarstwa (w tym Kartuzjanki) oraz wędlin z dziczyzny p. Dariuszem Wolskim. 

Kartuzy – warsztaty pieczenia regionalnych Wafli Gdańskich na żeliwnych wafelnicach w Centrum Informacji Turystycznej w Kartuzach oraz spacer krajoznawczy po Kartuzach. 

Ręboszewo – Walne Zebranie PSTK w zabytkowym wiatraku. 

Kolacja w Restauracji „Modra Sobótka” w Ręboszewie.  

Kamienica Szlachecka – udział w warsztatach artystycznych z ozdabiania porcelany w Pracowni „Farwa”: „tradycja kaszubska na współcześnie”. 

Zwiedzanie Browaru Kościerzyna wraz z degustacją piwa, zakup piwa regionalnego. 

Osada „Grzybowski Młyn” w Wąglikowicach – obiad regionalny (ryba jeziorna). 

 

Relacja na blogu

 

V Konferencja Terenowa „Jak u Pana Boga w …. Kuchni podlaskiej, w tym: wschodniej, tatarskiej, żydowskiej, nadnarwiańskiej i korycińskiej” 28-30 sierpnia 2020 r.

(Trasa: Królowy Most – Kruszyniany – Krynka – Białystok – Sokółka –  
Korycin – Tykocin) 

 

PROGRAM (trasa autorska PSTK) 

Królowy Most, znany z kultowej sagi filmowej „U Pana Boga…” 

Kruszyniany: zwiedzanie meczetu i mizaru, wraz z miejscowym przewodnikiem Dżemilem Gembickim, obiad z daniami tatarskimi (w tym z certyfikowanym daniem pierekaczewnik) w Tatarskiej Jurcie oraz spotkanie z właścicielką obiektu Dżennettą Bogdanowicz. 

Krynka – próbowanie lokalnej wody z artyzyjskiego źródła. 

Supraśl – kolacja regionalna w „Barze Jarzębinka”, spacer kulturoznawczy, spotkanie kulinarne z lokalnym producentem naturalnego masła orzechowego (firmy „Maslove”), warsztaty kulinarne z wypieku babki ziemniaczanej z p. Marią Łukaszewicz w „Łukaszówce”. 

Białystok – spacer kulturoznawczy i kosztowanie lokalnego napoju Buza w „Cafe Esperanto”.  

Sokółka – wizyta w najsłynniejszej w regionie kawiarni-lodziarni „Stara Szkoła” oraz spacer  
po mieście. 

Korycin – spotkanie z producentką sera certyfikowanego Ser Koryciński Swojski wraz z jego degustacją. 

Tykocin – kolacja z potrawami kuchni nadnarwiańskiej w Restauracji „Opowieści z Narwi”, spotkanie z właścicielem i rozmowa o dawnych recepturach i kuchni Tykocina, zwiedzanie kulturoznawcze miasta oraz synagogi-muzeum, WALNE ZEBRANIE PSTK, debata dydaktyczno-branżowa, obiad w restauracji „Tejsza” z daniami kuchni żydowskiej. 

 

Relacja na blogu

 

IV Konferencja Terenowa „Turystyka kulinarna na Szlaku Jabłkowym Największego Sadu Europy” 23-24 listopada 2019 r.

(Trasa: Zagłębie Warecko-Grójeckie na Mazowszu) 

 

PROGRAM (trasa autorska PSTK) 

Spotkanie z przedstawicielami firmy Organizacja Producentów Owoców „Twój Owoc”, dystrybutorem produktu tradycyjnego wpisanego na listę Komisji Europejskiej tzw. Jabłek Grójeckich – zwiedzanie sadów, nowoczesnych linii produkcyjnych, poznawanie sposobów sortowania, pakowania i przechowywania owoców, degustacja jabłek. 

Spotkanie w Gospodarstwie Sadowniczym pp. Szymaniaków w Starej Warce, należącego do Stowarzyszenia Sady Grójeckie – rozmowa z właścicielami na temat zmian w sadownictwie na przestrzeni wieków, historii sadownictwa na tych terenach, oglądanie maszyn produkcji sadowniczej i obiektów do przechowywania owoców, degustacja lokalnych jabłek i soków. 

Browar BroWarka w Warce – spotkanie z założycielem i piwowarem Hubertem Kurzepą, poznawanie kolejnych etapów tworzenia piwa, rozmowa o tradycjach i różnych typach piwa, degustacja piwa prosto ze zbiornika leżakowego. 

Kolacja tematyczna w Restauracji TUM w Warce z menu jabłkowym według autorskich receptur Agnieszki Kurowskiej-Kobus, walne zebranie członków PSTK. 

Wizyta w Szkółce Owocowej Bończa w Bończy: 

 – zwiedzanie Szkółki, której głównym celem jest edukowanie dzieci i młodzieży 

– spotkanie z koordynatorką Szlaku Jabłkowego p. Małgorzatą Dąbrowską (Stowarzyszenie W.A.R.K.A) oraz przedstawicielką Stowarzyszenia Sady Grójeckie 

– debata dydaktyczno-naukowa uczestników Konferencji na temat funkcjonowania tego typu produktów turystycznych oraz działań grup lokalnych na rzecz pielęgnacji historii i tradycji kulinarnych 

– gotowanie lunchu z Grupą Seniorską SPA z Bończy. 

Wizyta w Muzeum im. K. Pułaskiego w pałacu Pułaskich w Warce oraz w Kawiarni-Galerii „Rynek” w Warce. 

 

Relacja na blogu

 

III Konferencja terenowa „Turystyka kulinarna na Dolnym Śląsku” 17-18 listopada 2018 r.

(Trasa: Dolina Baryczy – Dobków) 

 

PROGRAM (trasa autorska PSTK) 

Spotkanie w Centrum Edukacyjno-Turystycznym Naturum w Rudzie Sułowskiej, spacer ścieżką edukacyjną, obiad z karpiem w gospodarstwie przetwórstwa farmerskiego. 

Wizyta u producenta kiszonek pp. Sznajderów w Karnicach, jednego z producentów zrzeszonych w „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”. 

Dobków:  

– kolacja w „Villi Greta” i spotkanie z szefową kuchni 

– walne zebranie członków PSTK 

– obrady konferencyjne wraz z prezentacją Szlaku Kulinarnego „Smaki Dolnego Śląska” 

– udział w warsztatach gotowania z ziołami 

– degustacja regionalnego piwa oraz Likieru Karkonoskiego. 

 

Relacja na blogu

 

II Konferencja terenowa PSTK „Oferta turystyki kulinarnej Wielkopolski – stan obecny, perspektywy rozwoju” 14-15 kwietnia 2018 r.

(Trasa: Wąsowo – Mniszki – Prusim) 

 

PROGRAM (trasa autorska PSTK) 

Wizyta w Folwarku Wąsowo – spotkanie z właścicielem p. Janem Wiełą oraz spacer przewodnicki po zabytkowym kompleksie: miejscu o ciekawej historii oraz po gospodarstwie ekologicznym, lunch w folwarku, w oparciu o produkty pochodzące z własnych upraw ekologicznych i o własne przetwory, należące do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska. 

Pobyt w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach – zwiedzanie, spotkanie z dyrektorem obiektu i udział w warsztatach odwołujących się do dawnych profesji związanych z przygotowywaniem jedzenia.  

Wizyta w ośrodku wypoczynkowym „Olandia”: 

– spacer z przewodnikiem po kompleksie, poznanie idei miejsca, oferty i jego gospodarzy 

– walne zebranie członków PSTK 

– obrady konferencyjne wraz z dyskusją 

– warsztaty pieczenia chleba pod opieką szefa kuchni Pawła Ludka, zakończone własnym wypiekiem 

– kolacja z daniami szefa kuchni, opowieść gospodarza Jana Makiewicza o nalewkach wraz z ich degustacją.  

 

Relacja na blogu

 

I Konferencja Terenowa „Nie tylko pierniki – rozwój turystyki kulinarnej
w województwie kujawsko-pomorskim” 21-22 października 2017 r.


(Trasa: Toruń – Topolno – Strzelce – Toruń)

 

PROGRAM (trasa autorska PSTK)

Zwiedzanie winnicy Przy Talerzyku w Topolnie z właścicielami obiektu, testowanie wina i lokalnych serów z Kosowa.

Wizyta w gospodarstwie Państwa Anny i Jana Iwanowskich – pokaz i udział w smażeniu powideł śliwkowych („Powidła Strzeleckie”), degustacja powideł i lokalnych racuchów.

„Bistro Klonowica” – kolacja degustacyjna inspirowana daniami regionalnymi, przygotowana przez szefa kuchni Michała Żulewskiego.

Obiad w restauracji „Luizjana Kreolskie Smaki” w rytmie nowoorleańskiego jazzu.

Wizyta w Żywym Muzeum Piernika – pokaz robienia pierników, warsztat.

Obrady konferencyjne oraz walne zebranie członków PSTK w „Hotelu Przystanek Toruń*** & Restauracja Lokomotywa”

 

Relacja na blogu