„Turystyka kulinarna na Dolnym Śląsku”
17-18 listopada 2018 r. (Dolina Baryczy – Dobków – Miedzianka)
W dniach 17-18 listopada 2018r. PSTK odbyło kolejną konferencję terenową, tym razem na Dolnym Śląsku. Partnerem wydarzenia była Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Naszą wyprawę zaczęliśmy od Rudy Sułowskiej i wizyty w Centrum Edukacyjno-Turystycznym NATURUM. Najpierw wysłuchaliśmy prezentacji o niesamowitym działaniu Stowarzyszenia Partnerstwo dla Doliny Baryczy. Potem przeszliśmy ścieżką edukacyjną wśród stawów milickich, a następnie, na obiadek, był oczywiście pyszny karp po milicku.
Kolejnym punktem Konferencji Terenowej PSTK była wizyta w M.Sznajder Kiszone warzywa z Doliny Baryczy, które jest małym, rodzinnym gospodarstwem z Dolnego Śląska. Jak mówią gospodarze miejsca: „Naszą specjalnością są kiszone ogórki, buraczki oraz kiszona kapusta. Tradycję kiszenia zapoczątkował nasz dziadek Stefan Sznajder w latach 50-tych ubiegłego wieku”.
To niesamowite miejsce prowadzone jest przez pełnych energii i wizji młodych ludzi (pozdrawiamy zwłaszcza panią Emilkę), a wytwarzane przez nich kiszonki są przepyszne. Polecamy, dziękujemy!
Produkty zostały docenione m.in. przez Kapitułę Regionalnego Systemu Promocji Dolina Baryczy Poleca, która promuje wyjątkowe produkty i usługi wysokiej jakości, sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi (ekorozwojowi) regionu, w oparciu o tradycję, dziedzictwa kulturowe. Od 2017 roku gospodarstwo jest na mapie szlaku kulinarnego Smaki Dolnego Śląska.
Podczas naszej wizyty mieliśmy też możliwość skosztowania równie pysznych zielonych szparagów marynowanych z przedsiębiorstwa Green River z Wąsocza. Dziękujemy i za tę degustację.
Jeśli szukacie restauracji, w której każde serwowane danie rozpływa się w ustach, szefowa kuchni i jej zespół są mistrzyniami w swoim fachu, a czas tam spędzony na długo pozostaje w pamięci, to wybierzcie się do Villa Greta. PSTK tam właśnie dotarło kontynuując objazd Dolnego Śląska podczas swej terenowej konferencji. Pobyt u niesamowicie gościnnych właścicieli Eweliny i Krzysztofa Rozpędowskich rozpoczęliśmy 5-setową kolacją, wzbogaconą lokalnym piwem i likierem karkonoskim. To była prawdziwa uczta dla miłośników kulinariów, dziękujemy.
Po pysznej kolacji i spotkaniu z szefową Villa Greta, następnie noclegu w przytulnych pokojach pensjonatu, śniadaniu, także pełnym lokalnych produktów oraz porannym spacerze po pokrytym szronem ogrodzie, przyszedł czas na obrady konferencyjne. Zaprezentowaliśmy kilka ważnych i ciekawych tematów, dotyczących zarówno Szlak Kulinarny Smaki Dolnego Śląska, jak piwa oraz winnic z tego obszaru, a także turystyki kulinarnej w innych miejscach świata. Konferencja zakończyła się dyskusją na temat terminologii turystyki kulinarnej oraz przyszłych konferencji (w tym we współpracy z DOT-em).
Na koniec naszej konferencji terenowej po Dolnym Śląsku, niezwykłe warsztaty gotowania z ziół wraz z ich wcześniejszymi poszukiwaniami w ogrodzie (tak, zimową porą było to jak najbardziej możliwe) zapewnił nam pan Maciej Zawierucha z Zielony Wulkan. W prowadzonym przez niego centrum edukacji w Rzeszówku nie tylko dowiedzieliśmy się sporo o ziołach, ale także nauczyliśmy się przyrządzać tartę z czosnku niedźwiedziego, sałatkę z liści mlecza, grzanki z szałwią, podpłomyki z czarnuszką, herbatę z sosny itp. Warsztaty zakończyły się oczywiście degustacją efektów naszych zmagań.